דודי שמש עסקת אקזיט

רבות הפעמים בהן במהלך שיפוץ דירה להשבחה יש צורך להחליף את הדוד שמש לחימום המים. במאמר זה נסקור בקצרה את הסיבות להחלפת דוד, כיצד כדאי לבצע זאת, סוגי דודים – יתרונות וחסרונות והתאמת הדוד לדירה.

אני מתכוון לקנות דירה, להשביח, להשכיר ואח"כ למכור – למה שאחליף את הדוד?

בעת ביצוע עסקת אקזיט ישנה נטייה של יזמים רבים לחסוך בכל עלויות ההשבחה ואף לבצע שיפוץ "קוסמטי" בלבד ע"מ להעלות את ערך הנכס. אלא שלפעמים החיסכון עלול לעלות ביוקר..

התקלות שעלולות להיות בדירה מדוד שמש ישן ולא מתוחזק יכולות לנוע בין תקלות פשוטות כמו הצטברות אבנית – דבר שיוביל לעליה בצריכת החשמל והארכת זמן חימום המים, לבין תקלות מורכבות יותר אשר יכולות להשפיע על עלויות השיפוץ וצריכת המים כמו נזילות.

כאשר אנו משביחים נכס ומחכים 18 חודשים למכירה על מנת שלא לשלם מס שבח, יש להשכיר את הנכס ולהנות גם מהתשואה החודשית. בזמן זה המטרה היא להיות עסוקים בשיווק הנכס ומציאת קונה ולא להתעסק בשטויות כמו תיקוני נזילות, צבע, תלונות של הדיירים על הזמן לחימום המים ועוד.

יש להעריך את הדוד ואת ביצועיו ובמידת הצורך לא להתעצל ולהחליף את הדוד.

איך אדע איזה דוד שמש מתאים לדירה שלי?

כאשר אנו עומדים בפני קניית דוד יש להתחשב במספר גורמים. ראשית, מיקום התקנת הדוד. ישנה חשיבות להתקנת הדוד מה שיותר קרוב לנקודה הסופית ממנה יוצאים המים על מנת שלא לבזבז זמן ומים בהמתנה למים החמים שיגיעו. לעיתים, הנקודה המתאימה ביותר מגבילה אותנו מבחינת גודל הדוד ולכן נעדיף להתקין את הדוד מעט רחוק יותר מהצינורות על מנת שיתאים לגודל הדירה.

הגודל של דודי שמש  צריכה להיקבע על פי מספר הנפשות בבית. נפחי הדודים נעים בין 50 ל200 ליטר. לרוב, בדירת יחיד מספיק דוד בנפח 50 ליטר. לזוג, דוד בנפח 80 ליטר יעשה את העבודה. חשוב להתאים את אופי הדירה בזמן השיפוץ לאופי הקונים העתידיים של הנכס ולכן יש להתאים את נפח הדוד לפי הפרופיל של הקונה העתידי לו אני מתכנן למכור את הנכס.

האם יש חברה שעדיף לקנות ממנה?

בוודאי! יש חשיבות גדולה להתקנת דוד בעל תו תקן ולא משהו זול אחר אשר עלול לגרום לבעיות ואף לתקלות חמורות. אומנם לרוב דודים אלו יקרים יותר אך התוספת במחיר שווה את זה.

מה עם עשה זאת בעצמך?

בהתקנת דוד מומלץ להשתמש במתקין מורשה מטעם החברה היצרנית, על מנת לדאוג להתקנה איכותית שלא תפגע באחריות הדוד ותפקודו.